KOŠICE slobodné kráľovské mesto 1347
Korunovácia svätej Hedvigy za kráľovnú Poľska bola dohodnutá v Košiciach
V 15. storočí bolo slobodné kráľovské mesto Košice najväčším a najpočetnejším mestom na Slovensku. So svojimi 7 000 obyvateľmi malo takmer dvakrát viac ľudí ako vtedajšia Bratislava, ktorej historici pripisujú okolo 4 000 obyvateľov. V roku 1347 kráľ Ľudovít Veľký z Anjou udelil Košiciam privilégium druhého hlavného mesta Uhorska po Budíne. Celé toto obdobie mi pripadá skoro ako rozprávka alebo prinajlepšom ako historický podklad pre Dobšinského prostonárodné slovenské rozprávky: v tom čase Uhorsko zažívalo svoj zlatý vek. Bohatstvo čerpalo vo svojich „rozprávkovo bohatých“ baniach na meď, striebro a zlato. Ročne sa vyťažilo okolo 2 500 kg zlata, 10 000 kg striebra a medi, že to asi ani „nerátali“. Na konci 15. a začiatkom 16. storočia, podľa odhadov historikov, produkcia medi dosahovala 10 - 15 000 ton, čo budí úžas aj dnes.
Kráľ Ľudovít Veľký (1326-1382) mal tri dcéry: Katarínu, Máriu a Hedvigu. A keďže nemal synov, chcel ich dobre vydať a hľadal pre nich tých najurodzenejších princov. Najstaršiu dcéru Katarínu zasnúbil so synom francúzskeho kráľa Ľudovíta Orleánskeho so zámerom získať pre nich Neapolsko. Prostrednú Máriu zasnúbil so Žigmundom Luxemburským, synom českého kráľa a cisára Karola IV. a pripravoval pre nich uhorskú a poľskú korunu a „najmilšiu“ najmladšiu sľúbil rakúskemu vojvodovi Viliamovi Habsburskému. No potom nastupuje realita života - všetko je inak. Človek mieni, Pán Boh mení. Priam rozprávková idylka končí smrťou najstaršej dcéry Kataríny (1377) a smrťou kráľa Ľudovíta v Trnave (1382). Zomrel kráľ a niet nového. Poľsko-uhorská únia sa rozpadá a Alžbeta - manželka Ľudovíta Veľkého s veľkými ťažkosťami svojou diplomatickou aktivitou dosahuje, že jej dcéra Mária je ako desaťročná korunovaná za uhorského kráľa a na stretnutí s poľskou šľachtou v Košiciach dojednáva korunováciu najmladšej Hedvigy za kráľovnú Poľska. Na spomenutom stretnutí s poľskou šľachtou sa zúčastnila i samotná Hedviga.
Slobodné kráľovské mesto Košice bolo na toto diplomatické rokovanie medzi poľskou a uhorskou diplomaciou ideálnym miestom. Bolo najvýznamnejším obchodným strediskom, centrom kultúry a hospodárskeho rozvoja. Medzi Košicami a Krakovom sa točil biznis. Mnohí občania z oboch hlavných miest oboch kráľovstiev sa poznali a spolu obchodovali. Po vytvorení uhorsko-poľskej personálnej únie v osobe Ľudovíta Veľkého (1370), sa Košice dokonca stali niekoľkokrát miestom zasadnutí snemu poľskej šľachty. Ďalším dôvodom, kvôli ktorému panovnícka rodina prejavovala náklonnosť ku Košiciam, bol vzťah mesta Košíc k sv. Alžbete Uhorskej. Hoci bola „Bratislavčanka“ (narodila sa na bratislavskom hrade), zasvätili jej svoj farský kostol. I mnohí členovia najužšej kráľovskej rodiny niesli toto meno. Alžbeta Piastová - matka Ľudovíta Veľkého, druhá manželka Ľudovíta Veľkého - Alžbeta Kotromaničová; Alžbeta Bonifácia - dcéra Hedvigy - zomrela krátko po pôrode aj so svojou mamou Hedvigou. Dcéra Žigmunda Luxemburského s Barborou Celskou - Alžbeta sa dokonca narodila v Košiciach.
Náhrobok sv. Hedvigy v katedrále Wawel. Obrad korunovácie Hedvigy za kráľovnú Poľska sa uskutočnil v Krakove 15. októbra 1384. Poliaci boli zo svojej kráľovnej doslova unesení. „Nad jej krásou prevládala šľachetnosť, nad peknou postavou cudnosť, nad peknotou skvelosť ducha, nad slávou a bohatstvom dôstojnosť a skromnosť,“ zapísal poľský kronikár Ján Dlugosz. Kráľovná Hedviga podľa príkladu „Bratislavčanky“ sv. Alžbety vynikala láskavosťou a štedrosťou k najbiednejším, vďaka jej pomoci vznikla Jagiellonska univerzita v Krakove. V roku 1997 ju pápež Ján Pavol II. vyhlásil za svätú a tituloval ju ako Patrónku Poľska. (Foto: Cezary Piwowarski, www.de.wikipedia.org)